دیده بان حقوق بین الملل، آخرین اخبار، اسناد، مقالات و گزارش های حقوق بین الملل را در دیده بان بخوانید.      
کد خبر: ۲۶۳
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۸
دادگاه آلمانی دو تن از رهبران شورشی قتل عام کنگو را مستوجب مجازات دانست. 28 سپتامبر 2015، سومالی به کنوانسیون حقوق کودک پیوست. 1 اکتبر 2015، دیوان عالی ایتالیا از ثبت ازدواج همجنس گرایان در این کشور امتناع نمود. 26 اکتبر 2015،
دادگاه آلمانی دو تن از رهبران شورشی قتل عام کنگو را مستوجب مجازات دانست. 28 سپتامبر 2015

در 28 سپتامبر، دادگاهی در آلمان دو نفر از رهبران شورشی رواندایی را جهت نقششان در جنگ داخلی در جمهوری دموکراتیک کنگو در سالهای 2008 و 2009 محکوم نمود. در این پرونده برای نخستین بار یک دادگاه المانی "قانون آلمان راجع به جرایم علیه حقوق بین الملل" را به اجرا می گذارد. این قانون به بازپرسان مجوز میدهد که جرایم جنگی حتی در صورتی که در خارج از آلمان صورت گرفته و هیچ ارتباطی با المان نداشته باشند را مورد تحقیق و تعقیب قرار دهند.

سومالی به کنوانسیون حقوق کودک پیوست. 1 اکتبر 2015

در تاریخ 1 اکتبر، سومالی اسناد تصویب کنوانسیون حقوق کودک مورخ 1989 را تسلیم مقامات مرتبط سازمان ملل نمود. سومالی یکصد و نود و ششمین کشور تصویب کننده معاهده است.

دیوان عالی ایتالیا از ثبت ازدواج همجنس گرایان در این کشور امتناع نمود. 26 اکتبر 2015

در تاریخ 26 اکتبر 2015 دیوان عالی اداری ایتالیا در رایی اعلام نمود، ازدواج دو همجنس که در کشور دیگری صورت پذیرفته است در ایتالیا قابل ثبت نیست. این رای دیوان عالی ، تصمیمات صورت ئذیرفته در شهرهای مختلف ایتالیا دال بر ثبت این ازدواج ها و به رسمیت شناختن حقوقی برابر حقوق زوجین غیر همجنس را از درجه اعتبار ساقط نمود. به دنبال این رای، وزیر کشور ایتالیا اظهار داشت "به وضوح اظهار میکنم که ازدواج دو همجنس در حقوق ایتالیا به رسمیت شناخته نشده و از این رو تصمیم شهرداری ها مبنی بر ثبت چنین ازدواجی غیرقانونی است."

پارلمان اروپا به درخواست استرداد ادوارد اسنودن رای منفی داد.

در 29 اکتبر 2015 پارلمان اروپا دستوری خطاب به کشورهای عضو مبنی بر جلوگیری از مجازات و اعطای حمایت و همچنین منع استرداد ادوارد اسنودن به کشورهای ثالث را ضمن به رسمیت شناختن جایگاه وی به عنوان یک افشاگر و مدافع بین المللی حقوق بشر صادر کرد.

دادگاه فرانسه استرداد متهم رواندایی به نسل زدایی را رد کرد . 15 سپتامبر2015

در 15سپتامبر 2015 دادگاهی در تولوز فرنسه درخواست استرداد (جوزف هابیاریمانا) یک رواندایی که متهم به نسل زدایی و جنایت علیه بشریت بوده را رد کرد. وی متهم به معرفی راهبه های گروه نژادی توتسی به قاتلان بود . بر اساس گزارش، دادگاه درخواست را رد کرد و استدلال نمود که اعمال صورت گرفته در زمان ارتکاب به عنوان جنایت مد نظر قرار نگرفته و اظهار داشت که قانون نمی تواند عطف به ماسبق شود. رییس CPCR (گروهی از خواهان های رواندایی) نارضیاتی خود را از تصمیم دادگاه فرانسوی اعلام داشت . فرانسه هیچ گاه واکنش مثبتی به درخواست های استرداد ارائه نداد در حالی که دیگر کشورها واکنش های مثبت به درخواست های استرداد از خود نشان دادند . علاوه بر این وی با استدلال عطف به ماسبق نشدن که از سوی دادگاه ابراز داشته شد مخالفت نمود و آن را با محاکمه جنایتکاران سابق نازی مقایسه نمود .

دیوان دادگستری اروپا تصمیم گرفت دولت های عضو ممکن است اتباع اتحادیه را از مضاعدت اجتماعی در خلال شغل یابی مستثنا سازد . 15 سپتامبر 2015

دیوان دادگستری اروپا رای داد که دولت های عضو اتحادیه اروپا میتوانند اتباع اتحادیه را که به منظور جستجوی شغل به یک کشور سفر نموده اند از منافع غیرمشارکتی امنیت اجتماعی بی آنکه اصل رفتار برابر نقض شود محروم سازند . خانواده (آلی مانوویچ) تبعه سوئدی که اصالتا بوسنیایی میباشند در سال 2010 به آلمان مسافرت نمودند . بعد از ورودشان دو نفر از اعضای خانواده چندین شغل موقت را تجربه کردند که هر کدام از این شغل ها را کمتر از یک سال به آن اشتغال داشتند . از سال 2011 تا 2012 منافع بیکاری و کمک هزینه مالی را دریافت می نمودند . وقتی که مقامات آلمانی پرداخت آنها را متوقف نمودند اظهار داشتند که این کمک های مالی مساعدت اجتماعی به شمار آمده , و برای خارجیان جویای کار که حق سکونت انان تنها از جستجوی شغل ناشی میشود نمیباشد . دیوان دریافت که کارکرد غالب مساعدت های مطروحه در دادرسی های اساسی در واقع تامین حداقل درامد ضروری به منظور گذران زندگی و استقرار آن با شرافت انسانی می باشد . بنابراین آنها نمیتوانند به عنوان مساعدت های مالی طبقه بندی شوند که از یک طبیعت اقتصادی برخوردار بوده و در راستای تسهیل دسترسی به بازار کار دولت های عضو در نظر گرفته شود به همین خاطر دیوان مساعدت های مالی مطروحه را به عنوان مساعدت اجتماعی توصیف نموده است . دستورالعمل رفت و آمد آزادانه شهروندان تنها در دو وضعیت به شهروندان اروپایی رفتار برابر نسبت به اتباع دولت عضو اعطا مینماید که هیچ کدام از آنها قابل اعمال در برابر خانواده آلی مانوویچ نمیباشد , علاوه بر این دیوان ابراز داشت که رهنمود دربرگیرنده یک طراحی آرام و تدریجی برای تعیین وضعیت کارگر میباشد و آن عوامل مختلفی را به منظور توصیف وضیعت فرد درخواست کننده مساعدت اجتماعی در نظر میگیرد و در همین راستا دولت های عضو را از ارزیابی های فردی بر حذر می دارد.

دیوان دادگستری اروپا درخواست وزارت نیرو ایران به منظور خروج از لیست تحریم اتحادیه اروپا را رد کرد . 8 سپتامبر 2015

8 سپتامبر 2015 دیوان دادگستری اتحادیه اروپا اظهار داشت در پرونده وزارت نیرو ایران علیه شورای اروپا درخواست وزارت نیرو ایران به منظور خروج از لیست تحریم های اتحادیه اروپا را رد نموده است . وزارت نیرو اساسا در لیست تحریم های ضد غنی سازی ایران قرار دارد و همچنین مسئولیت سیاست گذاری در بخش انرژی را بر عهده دارد. این وزارت خانه بخش اعظمی از منابع مالی دولت ایران را تامین میکند .دیوان اظهار داشت حق دفاع وزارت نیرو در بازه زمانی 15 ماهه که از سوی شورا در نظر گرفته شده بود نقض گردید . از نظر دیوان این یک بازه زمانی غیر معقولانه به منظور پاسخ به ملاحظات وزارت نیرو ایران در رابطه با درج آن وزارت خانه در لیست تحریم ها میباشد . علاوه بر این دیوان در نظر گرفت هرچند حق دفاع تضمین شده در فسخ مقرره شورا نقض شده است اما به این نتیجه رسیده است که این موضع به عنوان هدف مقرراتی که لازم میدارد شورا به ملاحظات ثبت شده از سوی فرد یا موجودیت مربوطه واکنش نشان دهد تضمین نشده است . همچنین دیوان دریافت که هیچ اشتباهی در تعیین اینکه وزارت نیرو حمایت هایی از دولت ایران به عمل میآورد رخ نداده است و بیان داشت که فعالیت های خواهان در بخش صادرات الکتریسیته یک منبع درامدی برای دولت ایران را تامین کرده و حمایت از آن بشمار میاید ، هر چند اگر وزارت نیرو از منابع مالی به منظور کاهش هزینه های برق اتباع ایرانی بهره برده است . دیوان همچنین با اشاره به ادعای وزارت نیرو اعلام داشت که اقدامات و مقرره ها نقض نا متناسب حقوق بنیادین از جمله حق بر مالکیت و حق بر انجام هرگونه فعالیت اقتصادی میباشد و اظهار داشت که اهمیتی بنیادین برای حفظ صلح و امنیت بین المللی قائل است .

دیوان بین آمریکایی حقوق بشر به ونزوئلا دستور داد که به شبکه اپوزیسیون( تی وی اوت لت ) اجازه دهد امواج هوایی برگردد . 7 سپتامبر 2015

در 7 سپتامبر 2015 دیوان بین آمریکایی حقوق بشر در قضیه (گرانیر و دیگران) علیه ونزوئلا را صادر نمود . در آن رای به ونزوئلا دستور داد مجوز پخش تلویزیون کاراکاس را صادر نماید . بر اساس گزارش دولت سابق ونزوئلا به رهبری هوگو چاوز از صدور مجدد مجوز به این دلیل که آن شبکه از کودتا سال 2002 حمایت نموده و فرکانس ان برای خدمات دهی به کانال عمومی لازم است خودداری می ورزد . در سال 2013 کمیسیون بین آمریکایی حقوق بشر بیانیه ای مطبوعاتی صادر نمود و گفت درخواستی را به منظور بازنگری و بازبینی اعمال و اقدامات ونزوئلا به ثبت رسانیده است . بر اساس کمیسیون بین آمریکایی حقوق بشر تصمیم به عدم تایید یا صدور مجوز شبکه تلویزیونی , ان شبکه را مجبور به توقف برنامه هایش نموده است و تاثیر جدی بر آزادی بیان روزنامه نگاران , کارگردانان و دیگر صاحبان اثر بر جای گذاشته است . دیوان اظهار داشت که اقدامات دولت ونزوئلا محدودیت غیر مجاز بر حق بر آزادی بیان میباشد . به نظر دیوان ان شبکه تلویزیونی دیدگاه های مخالف سیاسی را بیان میداشته و اعمال محدودیت ها , ساکت کردن منتقدان دولت است . دیوان همچنین اظهار داشت که نقض آزادی بیان مانع آزادی عمومی که برای یک جامعه متکثر و دموکراتیک لازم وضروری است میباشد. بر این دیوان اظهار داشت که حق بر آزادی بیان یک بعد اجتماعی دارد آن هم زمانی که اتباع ونزوئلا از برنامه های تلویزیونی محروم میشوند .

شورای امنیت سازمان ملل متحد از توافق بر قطعنامه مخاصمه در سودان جنوبی استقبال کرد 28 آگوست 2015

در 28 آگوست 2015 شورای امنیت سازمان ملل از امضای رییس جمهور سودان جنوبی (کی یر) و( ریک ماچار تنی ) که به نمایندگی از نهضت آزادی بخش مردم سودان در رابطه با توافق نامه قطعنامه مخاصمه در جنوب سودان بودند استقبال کرد . شورای امنیت اظهار داشت که امضای توافق نامه اولین گام در بازگشت از بحران بسیار دشوار سیاسی اقتصادی و بشر دوستانه ناشی از فاجعه میباشد . همچنین از طرفین میخواهد با حمایت از سازمان ملل و جامعه بین الملل توافق نامه را به طور کامل اعمال نماید . توافق نامه یک دولت وحدت ملی انتقالی را ایجاد مینماید که شامل نمایندگان همه طرفین مخاصمه است و بر اجرای آتش بس 24 ساعته نظارت می نماید . دولت انتقالی همچنین منابع طبیعی کشور را کنترل خواهد کرد و بر اجرای قانون مدیریت درامد نفت نظارت می نماید . توافق نامه همچنین شامل مقرره هایی در رابطه با تاسیس کمیسیون حقیقتجو , حل و فصل و جبران به عنوان بخشی اساسی از فرایند صلح سازی در سودان جنوبی و هدایت تلاش ها برای پایان مخاصمات , توسعه صلح , حل و فصل و ترمیم ملی را در بر دارد .

صربستان کوزوو چهار توافق نامه در رابطه عادی کردن روابط را نهایی نمودند . 25 آگوست 2015

در 25 آگوست 2015 وزیران خارجه کزوو و صربستان بر نهایی کردن چهار موافق نامه در رابطه با عادی کردن روابط بین بلگراد و بریتینا در گفتگوی تسهیل کننده اتحادیه اروپا موافقت نمودند . نماینده عالی ( فدریکو موگرینی) بیانیه ای در رابطه با مذاکرات موفقیت امیز صادر کرد و اظهار داشت که صربستان و کزووو بر نهایی کردن اجرای توافق چهار توافق نامه اصلی در رابطه با انرژی , ارتباط, تاسیس انجمن اقلیت صرب و همچنین پل آزادی رفت و آمد (میتروویکا) موافقت نمودند . طرح برای شهرداریها در کزووو با اقلیت صرب انجمنی را پدید میاورد که مجمع و رییس خاص خود را دارد و همچنین پرچم مختص به خود و در چهار چوب قانون کزوو عمل خواهد کرد و انجمن مسئول زمینه هایی چون توسعه اقتصادی , اموزشی , مراقبت های بهداشتی و انعقاد توافقات همکاری با دیگر شهرداریهای محلی و بین المللی .

شعبه تجدید نظر ICC تصمیم در رابطه با عدم مطابقت کنیا براساس اساسنامه رم را عودت داده است . 19 آگوست 2015

در 19 آگوست 2015 شعبه تجدید نظر دیوان بین المللی کیفری تصمیم شعبه بدوی مبنی بر رد درخواست دادستان برای یافتن عدم همکاری علیه دولت کنیا را عودت داده است . در آن در خواست دادستان ادعا کرد که دولت با درخواست به منظور تولید اسناد در رابطه به آقای( کنیاتا ) را رد کرده است . بر اساس اخبار منتشره شعبه تجدید نظر دریافت که شعبه مقدماتی که شعبه محاکمه با رد نشان دادن اینکه اقدامات قضایی برای بدست آوردن دولت کنیا تمام شده است به اشتباه افتاده است . شعبه تجدید نظر تعیین کرد که این اشتباهات بر تصمیم شعبه محاکمه بر رد درخواست دادستان که موضوع عدم همکاری کنیا باید به مجمع دولت های عضو ارجاع شود را تاثیر گزارده است .

وزارت خزانه داری آمریکا راهنمای جدید در رابطه با تحریم های ایران در راستای اجرای برجام منتشر نمود 7 آگوست 2015

در 7 آگوست 2015 دپارتمان خزانه داری امریکا راهنمای جدید در رابطه با تحریم های ایران در اواخر 14 جولای 2015 متعاقب اعلام توافق بر برنامه جامع اقدام مشترک در رابطه با برنامه هسته ای ایران منتشر نمود . براساس گفته دپارتمان وزارت خزانه داری برجام، تخفیف های تحریمی متعاقب اینکه ایران تعهدات اصلی هسته ای خود را اعمال نماید را مقرر نمودة است و دولت

امریکا راهنمای جزیی در رابطه با تخفیف تحریم ها بعد از دریافت این تایدیه از آژانس بین المللی انرژی اتمی منتشر می نماید . اطلاعات منتشر شده شامل راهنمای بازبینی شده و سیاست صدورمجوز در رابطه با صنعت هوانوردی ایران می باشد . این راهنمای بازبینی شده همچنین به استمرار تخفیف تحریم های موقت در رابطه با برنامه جامع مشترک 2013 که تا اجرای برجام ادامه خواهد داشت مربوط می باشد .

دادگاه تجدید نظر انگلیس اظهار داشت بازداشت متهم افغانی از سوی نیروهای مسلح بریتانیایی غیر قانونی بوده است 30 جولای 2015

دادگاه تجدید نظر انگلیس در قضیه سردار محمد علیه وزیر دفاع انگلیس داشت که نیرو های مسلح انگلیس , قانون افغانستان و ماده 5 ( حق بر آزادی و امنیت ) کنوانسیون اروپایی حقوق بشر را با بازداشت یک فرمانده طالبان در افغانستان در سال 2010 به مدت 4 ماه را نقض نمودند . دادگاه دریافت که هیچ مجوزی برای بازداشت سردار محمد برای بیش از 96 ساعت بر اساس هر کدام از سه مبنای مطرح شده از سوی وزیر دفاع به عنوان قانون افغان و سیاست ایساف که لازم میدارد هر فرد بازداشت شده از سوی نیروهای مسلح باید بعد از 96 ساعت به دولت افغانستان تحویل داده شود , نبوده است . متعاقبا دادگاه دریافت که بازداشت وی خودسرانه بوده است و به وی اجازه داده است که با توجه به حقوق عمومی ادعا نموده و در دعوا پیروز گردد. و آن بازداشت بر مبنای قانون افغانستان آنگونه که میگوید ادعاهای حقوق خصوصی در رابطه با شبه جرم بر اساس قانون افغانستان می تواند ار اصل نزد دادگاه های انگلیس و ولز بیان گردد. بر اساس بیانیه صادره از سوی (پنی موردانت) وزیر نیروهای مسلح وزیر دفاع با این رای به طور فوق العاده ای عصبانی شده و در جستجوی راهی برای تجدید نظر خواهی در دیوان عالی میباشد .
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد