دیده بان حقوق بین الملل، آخرین اخبار، اسناد، مقالات و گزارش های حقوق بین الملل را در دیده بان بخوانید.      
کد خبر: ۲۶۰
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۰

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، حسین موسویان دیپلمات سابق کشورمان در پایگاه خبری تحلیلی المانیتور پیشنهاداتی برای حل موضوع بازرسی ها در مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای گروه 1+5 ارائه کرد.

وی با اشاره به اعلام مخالفت رهبر معظم ایران، آیت الله خامنه ای با بازرسی ار تاسیسات نظامی و مصاحبه با دانشمندان ایرانی به عنوان بخشی از توافق احتمالی هسته‌ای می نویسد: این موضوع سریعا به پرمجادله ترین بخش مذاکرات هسته ای در ایران تبدیل شد. اجازه به بازرسان خارجی برای دسترسی به تاسیسات هسته ای و آسیب پذیر کردن دانشمندان ایران به غرور ملی ایران ضربه می زند،  همچنان که در هر کشوری نیز چنین خواهد بود. در واقع این موضوعی است که کل روند مذاکرات را تهدید می کند.

موسویان در ادامه به بحث پی ام دی( ابعاد نظامی احتمالی) و تلاش سازمان سیا برای پرونده‌سازی و جعل مدرک در اواخر دهه 1990   به منظور حل موضوع بازرسی ها در توافق نهایی پیشنهاد می‌دهد دو طرف برای پرداختن به بحث پی ام دی بر اساس پیروی از این 5 اصل توافق کنند:

1. ماهیت موقتی بودن هرگونه دسترسی از این سنخ. ایران نمی تواند اجازه داده این درخواست ها تبدیل به مطالبات دائمی شود.

2. یک سقف تعریف شده از هر‌گونه بازرسی. هیچ کشوری اجازه بازرسی ها" در هر زمان و از هر مکانی" را نمی دهد و ایران نیز چنین نخواهد کرد.

3. چنین دسترسی هایی نباید اسرار نظامی ایران و یا زندگی دانشمندان هسته ای ایران  را به خطر بیاندازد. این نگرانی ها  با توجه به اینکه چندین دانشمند هسته ای ایران ترور شده اند و نیز انفجارهای مشکوکی در برخی تاسیسات نظامی ایران روی داده مشروع است. ایران کاملا حق دارد که نسبت به خروج هرگونه اطلاعات مرتبط با تاسیسات نظامی و دانشمندان هسته ای خود بدبین و مشکوک باشد چرا که قربانی چنین ترروریسمی شده است.

4. پس از پیروی ایران از این درخواست های مشخص، پرونده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در این باره ( پی ام دی) باید یک بار برای همیشه مختومه شود.

5. گروه 1+5 باید در مقابل هرگونه حسن نیت ایران در این زمینه، با حسن نیت در رفع تحریم ها اقدام کند.

در زبان فارسی اطلاحی است با این مضمون که یک دیوانه سنگی را در چاه می اندازد و یکصد عاقل نمی توانند آن را بیرون آورند. با کمک این 5 اصل، امید است که ایران و گروه 1+5 بتوانند این سنگ را از چاه بیرون آورده و به این بحران غیر ضروری پایان دهند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد