دیده بان حقوق بین الملل، آخرین اخبار، اسناد، مقالات و گزارش های حقوق بین الملل را در دیده بان بخوانید.      
کد خبر: ۲۵۰
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۵
دیده بان حقوق بین الملل در نظر دارد، از ابتدای سال 1394 و در پایان هر دو ماه، مهمترین اخبار حوزه حقوق بین الملل را در قالب یک خبرنامه و به زبان فارسی منتشر نماید. سعی بر آن است که از میان انبوه اخبار موجود، مهمترین آنها گزینش شده و پس از ترجمه در سایت منتشر گردد. پیگیری این اخبار برای تمامی علاقه مندان و دانشجویان حقوق بین الملل خالی از لطف نبوده و بعضا می تواند به عنوان نقطه شروع و موضوع تحقیقات دانشگاهی و پایان نامه های دانشجویان رشته حقوق بین الملل مورد توجه قرار گیرد. انجمن ایرانی مطالعات ملل متحد ماهنامه مشابهی را منتشر می نماید که منعکس کننده ی اخبار مرتبط با ملل متحد می باشد. از این رو در گزینش اخبار سعی بر آن است که از موازی کاری با اقدام قابل تقدیر و مستمر آن انجمن محترم اجتناب گردد. علاقه مندان به همکاری در این بخش گه آشنایی کافی با زبان انگلیسی و یا فرانسه دارند، می توانند از طریق منو تماس با ما و یا ایمیل info اعلام آمادگی کنند.
همکاران تهیه و ترجمه این شماره:

حسام دیدگاه٬ دانشجوی دکترای حقوق بین الملل٬ دانشگاه آزاد اسلامی٬ واحد علوم و تحقیقات تهران
فروغ نیک بخت٬ دانش آموخته کارشناسی ارشد حقوق بین الملل٬ دانشگاه آزاد اسلامی٬ واحد تهران مرکز. عضو کانون وکلای دادگستری استان اصفهان
زیر نظر محمد محسن مسجدی٬ سردبیر و مدیرمسوول دیدبان حقوق بین الملل٬ دانشجوی دکترای حقوق بین الملل انرژی و محیط زیست٬ دانشگاه URV اسپانیا


رد دعوای مطرح شده توسط تاجر یونانی توسط دادگاه بخش جنوبی نیویورک آمریکا با استناد به حفاظت از اسرار دولتی آمریکا در خصوص ایران
در تاریخ 23 مارچ 2015، دادگاه بخش جنوبی نیویورک آمریکا، پس از مداخله ی دولت امریکا و استناد به ؛امتیاز اسرار دولتی؛  شکایت آقای رستیس  به طرفیت ؛سازمان غیردولتی ایتلاف علیه ایران هسته ای(ACNI)؛ را مختومه اعلام کردند. آقای رستیس تاجر یونانی و صاحب شرکت حمل و نقل دریایی است که با ایران معاملات تجاری انجام میداده است. وی در این دعوا مدعی بود که اقدامات این سازمان غیر دولتی منجر به از بین بردن اعتبار و حسن شهرت شرکت وی شده است. دولت امریکا وارد عمل گردید و بر اساس امتیاز اسرار دولتی، لایحه ای را برای رد این دعوا ارایه داد. – در نظام کامن لا آمریکا٬ قاعده ؛امتیاز اسرار دولتی؛ این اجازه را به دولت میدهد که مانع افشای اطلاعاتی گردد که افشای آنها تهدیدی علیه امنیت ملی است." شاکی ها طرحی را ارایه دادند تا دولت را مجبور به توضیح تایید این امتیاز بکند اما دادگاه با استناد به رویه قضایی موسوم به دعوای ترولوک علیه لی چنین استدلال کرد که " منافع عمومی در امنیت ملی نسبت به ادامه ی رسیدگی به پرونده (ی شاکی) در اولویت قرار داشته و بیان کرد که " اجازه ی ادامه ی روند قضایی ممکن است باعث افشای اسرار دولتی گردد".

امضا توافق نامه بین مصر، سودان و اتیوپی در مورد سد سازی بر روی نیل
در 23 مارچ 2015، رییس جمهوران مصر، سودان و اتیوپی بیانیه ای از اصول مورد توافق را در تلاش برای حل اختلاف طولانی مدت در مورد تسهیم آب رود نیل امضا کردند. توافق ده بخشی، که بر ساخت بحث انگیز سد رنسانس اتیوپی بر رود نیل تکیه دارد، شامل اصولی در مورد حل و فصل اختلافات، کاربری عادلانه و مناسب، یکپارچگی و پایداری ناحیه ای و همکاری با سایرین می باشد. بنابر گزارش های رسیده، اتیوپی در سدد پیگیری اجرای پروژه بر آمده است زیرا سد سهم خوبی از آب نیل را به این کشور میدهد و اتیوپی میخواهد آن را جایگزین معاهده ی 1929، تصویب شده توسط بریتانیا بکند که قدرت وتو اجرای هر پروژه در مورد کشورهای بالای رود نیل را به مصر واگذار کرده است. گزارش دیگر حاکی از این است که مصر و سودان نسبت به احداث این سد نگران هستند، زیرا اتیوپی تلاش جدی را در این خصوص نشان داده و با اجرای این پروژه، حجم قابل توجهی از آب از نیل سفید گرفته میشود و این دو کشور سهم آب آبیاری و خوراکی شان به شدت وابسته به حجم آب این رودخانه است. عمر البشیر، رییس جمهور سودان، بیان کرد که " با امضا این قرار داد، ما تعهد خود را برای پیگیری جزییات بیشتر قرار داد ها تایید میکنیم که منجر به تنظیم و سازماندهی روابط بین کشورهای حوزه ی نیل گردد." 

شورای حقوق بشر قطعنامه ای را با مضمون تعیین گزارشگر ویژه در خصوص حق بر حریم خصوصی به تصویب رساند. 
در تاریخ 26 مارچ 2015، شورای حقوق بشر، قطعنامه ای را در مورد تعیبن گزارشگر ویژه در مورد حق بر حریم خصوصی تصویب کرد. بنابر اخبار رسیده، شورا " از تمامی کشورها درخواست کرده است که این تصمیم را مورد حمایت قرار دهند و در موارد ذیل همکاری لازم را با گزارشگر ویژه داشته باشند:
1- اطلاعات لازم درخواست شده توسط گزارشگر ویژه را فراهم نمایند
2- شرایط سفر وی به کشورها را تسهیل و تسریع کنند
3- بدون درنگ به درخواست های ضروری وی پاسخگو باشند و اجرا پیشنهادهای بیان شده در گزارش های وی را مورد توجه قرار دهند
این تصمیم شورا پیرو قطعنامه  مجمع عمومی به شماره resolution 68/167 اتخاذ شده است که بهره مندی از حق بر حریم خصوصی را در عصر دیجیتال مورد توجه قرار داده و به تاثیر منفی اعمال مراقبت و یا ممانعت از ارتباطات بر بهره مندی از حق بر حریم خصوصی اشاره نموده است.

شورای امنیت، قطعنامه های جدیدی را در مورد لیبی صادر نمود (27 مارچ 2015)
در تاریخ 27 مارچ 2015، بنابر فصل هفت منشور ملل متحد، شورای امنیت سازمان ملل دو قطعنامه را با شماره های – 2213 و 2214- در مورد لیبی صادر نمود. بنابر اخبار منتشر شده، در این قطعنامه ها "در ابتدا، فرمان آتش بس فوری و بدون شرط و تمدید ماموریت حمایتی سازمان ملل (UNSMIL)را تا 15 سپتامبر صادر کرده است و در مورد دوم، ممنوعیت صدور جنگ افزارها را به این کشور از بیم تهدید های تروریستی فراخوانده است." شورای امنیت همچنین " تصمیم گرفته است که تمرکز UNSMIL باید بر روی حمایت از روند سیاسی لیبی و توافقات امنیتی قرار گیرد ... از جمله نظارت و گزارش دهی در خصوص وضعیت حقوق بشر و ایمن سازی تسلیحات کنترل نشده و مقابله با گسترش آنها"

اتحادیه آفریقا و کنفرانس حوزه های قضایی قانون اساسی آفریقا تفاهم نامه امضا کردند :
در یکم آوریل 2015 اتحادیه و انجمن حوزه های قضایی قانون اساسی آفریقا تفاهم نامه ای را با هدف ارتقا دموکراسی ، حقوق بشر و حاکمیت قانون در آفریقا منعقد کردند. با توجه به اخبار انتشار یافته ، < تحت این تفاهم نامه کمیسیون و کنفرانس حوزه های قضایی قانون اساسی آفریقا CCJA ) ) همکاری های نزدیکی خواهند داشت و اقدامات و فعالیت های مشترکی را برای پیاده سازی منشور مردم و حقوق بشر آفریقا ،  اعلامیه 2002 اتحادیه آفریقا در خصوص برگزاری انتخابات دموکراتیک در آفریقا و منشور آفریقایی مبنی بر دموکراسی ، انتخابات و حکم رانی و دیگر حوزه های مرتبط  خواهند داشت . 

دادگاه بین المللی دریاها نظر مشورتی در خصوص فعالیت های ماهیگیری غیر قانونی و گزارش نشده صادر کرد :
در دوم آوریل 2015 دادگاه بین المللی دریاها نظر مشورتیش را در خصوص فعالیت های ماهیگیری غیر قانونی و گزارش نشده صادر کرد . این نظر در پاسخ به پرسش مارس 2013 توسط کمیسیون مماهیگیران منطقه ای مطرح شده بود ، آن هم با توجه به تعهدات و مسئولیت های دولت های صاحب پرچم در مواردی که فعالیت های ماهیگیری غیر قانونی و گزارش نشده توسط کشتی های تحت پرجم آن کشور ها هدایت می شوند و <در منطقه انحصاری اقتصادی دولت های ثالث > تعیین مسئولیت در مواردی که گواهی <به کشتی در چهارچوب یک توافق بین المللی با پرچم دولت یا آژانسی بین المللی صادر شده است >و <حقوق و الزامات دولت ساحلی در تضمین مدیریتی پایدار از سهام مشترک و سهام منافع مشترک >. با توجه به اخبار انتشار یافته ، این برای نخستین بار است که در تاریخ دادگاه دریایی که نظر مشورتی توسط دادگاه کامل ارائه شده است .

پارامترهای طرح جامع اقدام  مشترک در خصوص برنامه هسته ای ایران منتشر شد :
در دوم اوریل 2015 ، انگلستان ، آلمان ، روسیه ، چین ، فرانسه و ایالات متحده امریکا (1 + 5 ) طرح کلی برنامه جامع اقدام مشترک را در خصوص برنامه هسته ای ایران اعلام کردند . با توجه به اخبار انتشار یافته دولت امریکا ، چهارچوب توافق موارد پیش رو  را در بر میگیرد: محدودیت در غنی سازی ، تبدیل تاسیسات هسته ایران در فوردو برای استفاده بعنوان مرکز پژوهشی ،بازرسی و شفاف سازی ، راکتورها و بازفروری ، تحریم ها و توقف تدریجی . با هدف رسیدن به توافق نهایی 30 ژوئن ، دولت نشان داد که دولت های درگیر درراستای نتیجه گیری برنامه جامع اقدام مشترک بر اساس این پارامترها در ماه های آینده اقدام خواهند کرد .

بخش تجدید نظر سازمان تجارت جهانی گزارشی را در خصوص اقدامات ضددامپینگ  صید میگو در ویتنام صادر کرد :
 در هفتم آوریل 2015 ، شورای تجدید نظر سازمان تجارت جهانی گزارش خود را در ایالات متحدع در خصوص اقدامات ضد دامپینگ صید میگو از ویتنام صادر کرد، با رد ادعای ویتنام که پانل اقدامی در مغایرت با قوانین حاکم بر حل و فصل اختلافات و صدور رای انجام داده ، پانل ابراز میدارد که ویتنام در اثبات ادعای خود در خصوص اینکه قسمتی از قانون توافقات دور اروگوئه در مغایرت با مواد توافقنامه ضد دامپینگ بوده قصور ورزیده است . پانل در سال 2013 برای بررسی شکایت ویتنام در خصوص <اقدامات مشخص ضد دامپینگ اعمال شده توسط ایالات متحده در خصوص رویه های ضد دامپینگی ایالات متحده در مورد صید میگو آبهای جمهوری سوسیالیستی ویتنام ، همچنین با توجه به قوانین خاص ایالات متحده و روش ها و رویه های وزارت بازرگانی ایالات متحده ، تاسیس یافت . چین ، اتحادیه اروپا ، ژاپن ، نروژ و تایلند نیز در درخواست تجدید نظر به عنوان شخص ثالث پیوستند  .

دیوان بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق رای فرمانده ارتش صربهای بوسنی را صادر کرد :
در هشتم آوریل 2015 ، شعبه تجدید نظر دادگاه بین المللی یوگسلاوی سابق رای خود را در تعقیب دراوکو تولیمور در خصوص اتهامات و جنایات ارتکابی وی در سربنیکا در سال 1995 صادر کرد . بر اساس اخبار انتشار یافته ، شعبه تجدید نظر یافته ای دادگاه رسیدگی کننده را تایید می کند که تولیمور در دو شروع به جرم کیفری شرکت داشته است : یکی در قتل افراد توانای سربنیکا و دیگری در حذف اجباری جمعیت مسلمان بوسنیایی از سربنیکا و ژوپا . دادگاه به اتهامات تولیمور برای ارتکاب ژنوساید ، مشارکت در ارتکاب ژنوساید ، نابود سازی ، قتل عمد ، آزار و اذیت و اعمال غیر انسانی (انتقال اجباری) رای صادر کرد و وی را به حبس ابد محکوم ساخت . دلایل تولیمور نیز برای تجدید نظر رد شدند.                                                                                              


نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد